Vysoká škola. Ísť či neísť- to je otázka!

Autor: Dominika Jurigová | 8.5.2015 o 13:46 | (upravené 8.5.2015 o 15:38) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1830x

Som študentkou Fakulty masmediálnej komunikácie na UCM v Trnave.  Áno. Presne jedného z tých zatracovaných odborov spolu s filozofiou, cestovým ruchom, kulturológiou, sociálnou prácou, herectvom a podobne. 

Jednoducho čohokoľvek, kde v konečnom dôsledku nedržíte v ruke skalpel, nenavrhujete budovy alebo napríklad neprežijete polovicu života v laboratóriu. K tomuto sa ale vrátime neskôr.

V poslednom období  sa stretávam s mnohými mladými ľuďmi, ktorí riešia, či vôbec po maturite ísť na vysokú školu.  A tiež sa stretávam s ľuďmi s dvoma opačnými a dosť extrémnymi názormi.  Skupina A #kaslinaskoluzarabajkes urputne tvrdí, že štúdium na vysokej škole je úplne zbytočné. Choď po strednej  (jej potrebnosť je pre skupinu A tiež dosť diskutabilná) do zahraničia, šak tam zarobíš tuke a bude ti fajn. To je jedno, že budeš robiť za pásom alebo predávať suveníry a keď sa vrátiš, budeš môcť umývať riady. Takisto je jedno, že týmto štýlom sa asi ďalej v živote nedostaneš.  Priznajme si, aspoň bez tej maturity si tu dnes človek bohvieako neškrtne. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo a ja nebudem tvrdiť, že neexistujú ľudia, ktorým sa i keď bez štúdia, ale predsa, nezačalo doma či v zahraničí dariť nadpomery.  Paradoxom však je, že #kaslinaskoluzarabajkes názor je - na základe môjho skromného pozorovania- najrozšírenejší medzi ľuďmi, ktorí na vysokej škole nikdy neštudovali, mali štúdium na háku už na strednej alebooo.. ich na nijakú vysokú školu neprijali.  Naozaj ma vie nesmierne dostať do vývrtky človek, ktorý v 26tich rokoch maká ako otrok na poľnohospodárskom družstve, lebo po prvom neúspešnom pokuse ísť na vysokú to vzdal, život ho nebaví a bez akéhokoľvek chochmesu je schopný povedať mi: ,,Načo chodíš do školy aj tak z toho nič nebudeš mať. Kiš-kiš, bé-bé, há-há.“  Moji milí, zapamätajte si, že toto je schopný povedať  len niekto, kto je zakomplexovaný a nešťastný z vlastného života. A že jediný dôvod, prečo niekto v jeho situácii tvrdí niečo podobné, je to, že potrebuje presvedčiť samého seba o tom, že keď už je jeho budúcnosť zrejme v kýbli, je tam aj budúcnosť ostatných.

 Takisto som sa neraz stretla s hláškou  ,,No jasné, študenti. Vám je sveta žiť! Skúste si, čo je to ťažko fyzicky makať!“  Tak ja vám niečo poviem. Skúste si vy, aké je to počas skúškového mesiac nespávať, počas semestra do noci bdieť nad seminárkami či skriptami na zápočet a makať POPRI TOM. To je ale novinka, však? Väčšina z nás študentov popri škole pracuje, aby sme si všetky potrebné aj nepotrebné veci súvisiace so štúdiom vedeli zabezpečiť  a nemuseli kompletne vyciciavať rodičov.  A keby aj nie.  Neštudujeme vysokú školu na to, aby z nás boli pokladači škridiel. A v y ste mali na výber takisto ako my.

Skupinou B s opačným, zato nemenej extrémnym názorom  #studujalebozhorvpekle sú ľudia, ktorí tých ostatných nevyštudovaných pokladajú za menejcenných a jedine večné štúdium je vyhliadkou svetlej budúcnosti. Opäť uvediem príklad. ,,Anča, ktorá nechodí na vysokú školu, vychová len takú istú Anču, ako je ona sama.“ No. K tomuto názoru len toľko- mám mnohých spolužiakov, ktorých takáto ,,Anča,, vychovala a napriek tomu študujú, sú usilovní, ambiciózni a v nejednom prípade šikovnejší ako tí s ,,vysokoškolským rodinným zázemím,,.  Verím tomu, že vy sami máte takýchto ľudí vo svojom okolí, medzi spolužiakmi či rodinou. Vplyv rodičov na dieťa je určite dôležitý a v mnohých prípadoch aj dosť značný- to je pravda. Nikto však dieťa, ktoré študovať nechce, neprinúti, aby na vysokú školu išlo a nedajboh bolo ešte brilantným študentom, keď na to samé skrátka nemá. Takisto žiadny  rodič nezastaví svoje ambiciózne a  chuťou do štúdia prekypujúce dieťa pred tým, aby do školy išlo.

            Nakoniec by som sa rada vrátila k problematike zo začiatku-  #smrtvsetkymNEtechnickymaNelekarskymvedam. Tak takto. Ako som už uviedla, som študentkou masmediálnej komunikácie & marketingu. A áno, tomuto odboru sa chcem venovať aj v budúcnosti. V skutočnosti si NEVIEM predstaviť, ako by som to dokázala bez štúdia na škole. Nie, nehovorím o prednáškach, hoci niektoré z nich, najmä voliteľné predmety, ktoré si sami vyberáme, nás reálne posúvajú vpred. Všetko je to individuálne o konkrétnom človeku. O tom, že niekto si len prepláva a niekto sa naozaj pokúša vystavať si piliere svojej budúcnosti.  O tom, že nám škola niečo ponúka aj mimo lavíc a buď to prijmeme a sami sa pokúšame niečo robiť alebo že bažíme len po tituloch, ktoré nám bez snahy a chuti pracovať na sebe, budú aj tak k ničomu. Mnohí z mojich spolužiakov sú úspešní už od prvého či druhého ročníka štúdia. Sú medzi nami moderátori či redaktori v televíziách, žurnalisti v známych periodikách, zakladatelia jedných z najlepších eventových či reklamných agentúr a takto by som mohla pokračovať donekonečna.  Možno si poviete, že takúto prácu môže robiť ktokoľvek, no naša škola nám poskytuje kvalitné a pevné základy, kontakty a nespočetne veľa skvelých možností a príležitostí,  na základe ktorých sú naše kariérne vyhliadky oveľa sľubnejšie a potrebná prax a vedomosti na oveľa vyššej úrovni.  Medzi všetkými odbormi sa nájdu ľudia, ktorí to flákajú a vybraný smer ich ani nebaví . A tak ako nájdeme zlého žurnalistu či marketéra, sú medzi nami i zlí právnici či architekti. Čo je však v konečnom dôsledku horšie?

Tak si to teda zhrňme:

Vysoká škola nie je 100% zárukou lepšej budúcnosti.

Vysoká škola je najlepšou možnosťou pre ľudí, ktorí majú chuť pracovať na sebe.

Nevyštudovaný človek nie je menejcenný.

Nezáleží na tom, čo študuješ.  Záleží na tom, aby si študoval s chuťou, záujmom, nevzdával sa a bral to, čo ti štúdium ponúka.

Nečakaj, kým ti príležitosť padne do úst sama. Pracuj na sebe, buď motivovaný a sám sa posúvaj neustále vpred. To je jediný návod, ako to skutočne niekam dotiahnuť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?